Fidan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’la görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la görüştü. Görüşmede Gazze, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Azerbaycan-Ermenistan konuları gündeme geldi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a, Gazze’de bir an önce ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, müzakerelerde gelinen son noktanın da değerlendirildiği Washington’daki görüşmede Fidan, Sullivan’a, Gazze’de bir an önce ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye ulaşan insani yardımın artırılması gerektiğini bildirdi.

Görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın daha fazla uzamaması ve savaşın “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğü içinde” çözülmesi gerektiği belirtildi.

ABD’nin, müttefiklik ruhuna uygun hareket etmesi ve PKK ve bağlı örgütlerle ilişkisini kesmesi gerektiği ifade edildi.

Görüşmede, ayrıca Irak’ta siyasi istikrara verilen önem aktarılırken, buradaki “yuvalanmış terör örgütleriyle” mücadele konusu ele alındı.

Azerbaycan-Ermenistan barış sürecinin desteklendiğinin de aktarıldığı görüşmede, burada sağlanacak ilerlemenin Kafkasya’nın refahı için belirleyici olacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x